blog-post image

Jak vybrat bazén?

Bazénová sezóna začíná a vy se nemůžete rozhodnout, kterou variantu bazénu zvolit? Na trhu jich je tolik a vy nevíte, který z nich je nejvhodnější právě pro vás? V tomto článku se vám pokusím výběr usnadnit. 

Vybrat bazén »

Výběr dle tvaru bazénu

Kulatý - kulatý bazén je dost často pro své spotřebitele zklamáním. Po zrelaxování v bazénu dojde k tomu, že si chtějí zaplavat, bohužel však v kulatém bazénu to většinou není možné. Častým problémem je také zastřešení kulatého bazénu. V mnoha případech to ale není možné, nebo extrémně nákladné.

Oválný - oválný bazén naopak od toho kulatého v určité velikosti už bývá pohodlný na plavání. Někomu i více vyhovuje z estetického hlediska. Avšak při potřebě zastřešení, je pouze možnost zastřešit ho obdélníkovou střechou a tudíž pod zastřešením vzniká nevyužitý prostor rohů 

Hranatý - hranatý bazén je jeden z nejoblíbenějších a nejlepších co se týče využití prostoru. Dá se v něm velice dobře zaplavat. Je jednoduché jej zastřešit. Problém vzniká pouze v případě, že využíváte služeb automatického vysavače, který si dost často není schopný poradit s ostrými rohy, které nakonec musíte dočistit ručně. 

Obdélník se zaoblenými rohy - tento bazén je nejlepší volbou. Nejen že si v něm skvěle zaplavete, ale jednoduše jej zastřešíte, je nenáročný na údržbu a cirkulace vody v něm je ideální, tudíž se v něm ani tolik nečistot netvoří.  

Atypické tvary - atypické tvary bývají dost často blbým nápadem. Někdo chce mít na zahradě prostě něco originálního, nebo se tam nic jiného nevleze. Avšak tyto bazény jsou nejen náročné na údržbu, ale také se v nich díky špatné cirkulaci vody tvoří více nečistot. Co se týče zastřešení, tak zde samozřejmě také vzniká problém.

 

Rozměry bazénu, pro plavání

Samozřejmě je velikost bazénu ovlivňována hlavně vašimi možnostmi. Podle prostoru, který pro něj máte vyhrazen. Avšak pravidlem je, že pokud si chcete v bazénu zaplavat, měl by mít hloubkou minimálně 1,3 m. Pokud si ale chcete opravdu dobře zaplavat, je nutné mít bazén hluboký alespoň 1,5 m. Šířka bazénu by měla být pro jednoho plavce minimálně 2,5 metru. 

DÉLKA URČUJE, JAK DOBŘE SI ZAPLAVETE

Pro osvěžení sebe a vnoučat a na menší zahrádku je vhodná délka bazénu 4–6 m. Pokud si ale chcete pohodlně zaplavat, nejmenší rozumná hranice je právě 6 m.

Pro sportovní plavání jsou nejvhodnější zapuštěné bazény mezi 7–8 m doplněné kvalitními protiproudy. Protiproud dovede chybějící délku bazénu dobře nahradit. Díky němu můžete i v šestimetrovém zahradním bazénu plavat třeba hodinu, aniž byste se museli jedinkrát otáčet. A přitom neplatíte čištění a údržbu dalších kubických metrů vody.

Přesto nejdůležitějším parametrem, který určuje jak dobře si v bazénu zaplavete, je jeho délka. Pokud chcete bazén na hrátky dětí a ne na plavání, bude vám stačit 4-6 m. Pokud si chcete alespoň trochu zaplavat, budete potřeboval délku bazénu alespoň 6m. Ale pro sportovní plavání je vhodný bazén 7 m a více s doplněním o různé protiproudy. 

Vybrat bazén »

Bazény dle typu provedení

Není bazén jako bazén. Každý bazén má jinou konstrukci a podle toho se dělí na:

Nadzemní bazény

Tento typ bazénu je ta nejlevnější varianta. Mezi největší výhody patří snadná montáž i demontáž, přemístění bazénu a vše bez terénních úprav. Takové bazény bývají buď nafukovací, plastové, fóliové s kovovou nosnou konstrukcí nebo samonosné. Tyto bazény bývají levné a jednoduše dostupné, avšak to vše na úkor jejich kvality. Většina z nic nemůže například zůstat ve složeném stavu přes zimu na zahradě, nebo naopak je jejich údržba náročná. Často se materiál poruší a bazén celý může vytéct. 

Tip na nadzemní nafukovací bazén:

Bestway Nadzemní bazén s filtrací Fast Set Ratan,  pr. 396 cm, v. 84 cm

Obr.: Bestway Nadzemní bazén s filtrací Fast Set Ratan, pr. 396 cm, v. 84 cm

Bazény zapuštěné

Tyto bazény jsou mnohem kvalitnější a dlouho vydrží. Problémem však je, že jsou mnohem nákladnější a to nejen pro samotnou konstrukci, ale pro terénní úpravy, které je potřeba pro zapuštění bazénu provézt a také jsou náročné na údržbu. Pro lepší udržovatelnost je vhodné bazén zastřešit, což také stojí několik tisíc. Výhodami je, že se do těchto bazénu dá zabudovat i protiproud a nehrozí protržení, jako u nafukovacího bazénu. Tyto bazény se provádějí v laminátových, betonových, plastových či nerezových variantách. 

Bazény polozapuštěné

Tyto bazény jsou doslova komprimsem mezi bazénem nadzemním a bazénem zapuštěným. Do země je zapuštěna pouze část bazénu, díky tomu je však konstrukce pevnější, a má stejné možnosti s nainstalováním protiproudů stejně jako ty zapuštěné bazény. Tyto bazény se také velice dobře hodí do kopců a svažitých terénu, kde zapuštěný nebo nafukovací bazén nepřipadá v úvahu. 

Bazény dle typu materiálu 

Fóliové a plastové bazény

Tyto bazény jsou tou nejlevnější variantou ze všech. Tyto bazény bývají slepeny z několika částí materiálů, tudíž jeho opotřebováním se mohou jeho části ve švech protrhnout. Výrobci ale tvrdí, že životnost těchto bazénů je zhruba kolem 5ti let. Výhodou těchto bazénu je to, že jej lze snadno přemístit, a na zimu dokonce i přenést a schovat. 

Nerezové bazény

Tohle je ta nejkvalitnější varianta ze všech. Tyto bazény mají téměř nekonečnou životnost. Jsou jednoduché na údržbu a jsou téměř nezničitelné. Jedinou nevýhodou je těžká konstrukce a instalace a hlavně cena, která je však vykoupena kvalitou. 

Betonové bazény

Tyto bazény již nejsou tak oblíbené jako dřív. Jsou náročné na výstavbu a zároveň těžko udržované a hlavně se dost těžko opravují. 

Laminátové bazény

Tyto bazény jsou jednou z nejoblíbenějších variant zapuštěných bazénu. Materiál je celkem levný, konstrukce a zabudování není náročné a hlavně tyto bazény mají rovněž velice dlouhou životnost. Jsou jednoduché na údržbu a zároveň také na opravu. 

Vybrat bazén »

Výhody zastřešení bazénu 

Zastřešení je velice důležitá část bazénu. Usnadní vám spoustu situací a zároveň má spoustu výhod:

Bezpečnost - díky zastřešení zabráníte pádu do bazénu dětem nebo zvířatům.

Koupat se můžete kdykoli - pokud bazén dobře zastřešíte a vybavíte i vytápěcí funkcí, můžete se koupat i v zimě. 

Snižování nákladů - zastřešení plní také funkci ohřívací. Pokud máte bazén zastřešený polykarbonátovou střechou, teplota vody v něm bude standardně o 8°C vyšší než bez zastřešení. Zároveň díky střeše do bazénu nepadají listy a jiný nepořádek z venku, tudíž i snížíte čas a náklady na jeho údržbu.

Závěrečné shrnutí

Pokud plánujete koupi nebo výstavbu bazénu, je potřeba dopředu zvážit, jaké prostory máte k dispozici, kdo a jak často v bazénu bude a co v něm bude dělat a hlavně, kolik finančních prostředků máte na bazén uvolněno.

Vybrat bazén »

TOP produkty z kategorie Bazény