blog-post image

Jak vybrat jídelní soupravu?

Jídelní souprava je nedílnou součástí každé domácnosti. Někdo má soupravu, která se dá využívat každodenně a je praktická a designově obyčejná. Někdo si zase potrpí na designovkách pro každý den a někdo má zase jídelních souprav víc a každou pro jinou příležitost. Při výběru jídelní soupravy je potřeba promyslet několik faktorů a vlastností, které taková jídelní souprava má, ale které to jsou? Na to se podíváme v tomto článku. 

Vybrat stolní nádobí »

Na co se zaměřit při výběru stolního nádobí?

Příležitost 

Před výběrem nového jídelního setu si nezapomeňte připomenout, pro jakou příležitost chcete set využívat. 

Každodenní využití

Pro každodenní využití jsou vhodné sady, které jsou hladké, jednobarevné, bez vzorování. Nejen že se tyto sady neokoukají ale jsou také nenáročné na údržbu a jsou z těch levnějších variant. 

Tip na nádobí pro každodenní využití:

Homeware KOMBINOVANÝ SERVIS, 80dílné, porcelán - bílá

Obr.: Homeware KOMBINOVANÝ SERVIS, 80dílné, porcelán - bílá

Slavnostní využití

Pro slavnostní příležitosti vybíráme spíše porcelánové či zdobené sady. Některé jsou pozlacené nebo postříbřené a již na první pohled je znát, že jsou opravdu slavnostní. Při koupi těchto sad je potřeba myslet na to, že budou dražší a náročnější na údržbu. Většinou nesmí do myčky. 

Tip na vánoční talíře:

Villeroy & Boch Toy´s Delight klubový talíř, 35 cm

Obr.: Villeroy & Boch Toy´s Delight klubový talíř, 35 cm

Dětské sety 

U vybírání setů nádobí pro děti myslíme především na bezpečnost. Je potřeba, aby materiál, ze kterého dětské nádobí je, byl nerozbitný, aby se dítě nemohlo poranit. Většinou se tyto sety nádobí vyrábějí z plastu nebo bambusu. 

Tip na dětskou jídelní sadu:

Mäser 3dílná dětská sada Farma

Obr.: Mäser 3dílná dětská sada Farma

Velikost sady

Mezi další parametry výběru jídelního setu patří počet kusů nádobí v sadě. Dávejte si při výběru pozor na to, kolik a kterých kusů v sadě je. Některé sady mají na obale počet kusů a může vám připadat, že jich je tam mnoho, ale mezi ks je také počítán například podtácek pod hrníčky, nebo malé nádobky na mléko apod. Takže si opravdu při výběru přečtěte, kolik opravdu kusů nádobí k servírování v sadách je. 

Také myslete na to, že vám pro čtyřčlennou rodinu nebude stačit pouze set, ve kterém je vše 4x. Něco máte v myčce, něco v lednici a co když přijde někdo navíc? Je potřeba mít alespoň dvojnásob nádobí, než je počet lidí v domácnosti. 

Nezapomeňte také zvážit úložný prostor pro nádobí. Kolik ks nádobí se vám vleze do skříní a šuplíků a zároveň jaká je nosnost úložného prostoru. Kvalitnější nádobí bývá těžší, a proto je potřeba i myslet na to, zda váš úložný prostor je schopný udržet tíhu nádobí. 

Vybrat stolní nádobí »

Materiál 

Materiál nádobí je potřeba vybírat s rozmyslet. A to nejen z praktického hlediska, tedy který materiál může a nemůže do myčky. Ale také kvůli pórovitosti nádobí, nerozbitnosti, či využití.

Keramika

Nejpoužívanější materiál. Je jeden z nejlevnějších, ale také nejpraktičtějších. Je odolný vůči teplotám nárazům. Avšak při nešetrném zacházení se může stát, že se naštípne a začnou z něj odpadávat kousky glazury. Mezi jeho nevýhody patří pórovitost. Nejen že do sebe může nasávat pachy, ale také barvy z jídel. Není tudíž tak odolný jako např. porcelán a je potřeba jej po nějakých letech vyměnit. Mezi jeho výhody patří nekonečný výběr barev a tvarů, ve kterých jej lze koupit.

Tip na sadu keramického nádobí:

Banquet Sada talířů BLUE MEADOW, 18 ks

Obr.: Banquet Sada talířů BLUE MEADOW, 18 ks

Porcelán

Jeden z těch velmi kvalitních ale také dražších materiálů. Porcelán není tak pórovitý jako keramika, tudíž nenasává ani pachy, ani nečistoty do pórů. Zároveň je velmi dobře odolný vůči teplotním šokům a hůře se rozbíjí. Mezi jeho nevýhody patří, že některé porcelánové sady nesmějí do myčky, takže jejich údržba je náročnější a většinou jsou tedy porcelánové sady vybírány především pro slavnostní příležitosti, ne pro každodenní použití.

Tip na porcelánovou sadu nádobí:

24dílná sada porcelánového nádobí Kutahya Stitched

Obr.: 24dílná sada porcelánového nádobí Kutahya Stitched

Sklo

Sklo je velmi jednoduché, co se týče údržby, nenasává do sebe ani pachy ani nečistoty, avšak mezi největší nevýhody patří křehkost. Sklo však vypadá velice dobře, nejen v hladkém provedení, ale vyrábí se také s různými vzory a v různých barvách.

Tip na skleněné servírovací nádobí:

Luminarc 18dílná jídelní sada Louison

Obr.: Luminarc 18dílná jídelní sada Louison

Kamenina

Nádobí z kameniny je velmi hezké, ale dokonce i odolné. Může se dávat do myčky a je vhodné především na používání v mikrovlnné troubě nebo v mrazáku. 

Tip na kameninové nádobí:

12dílná sada talířů z kameniny Premier Housewares Maie

Obr.: 12dílná sada talířů z kameniny Premier Housewares Maie

Plast

Nádobí z plastu je vyráběno především pro děti nebo na cestování. Z plastu se také vyrábí jednorázové sety. Často však není možné jej dávat do myčky nebo do mikrovlnné trouby.

Tip na sadu plastových mís:

TESCOMA Mísy plastové DELÍCIA, sada 3 ks, bílá

Obr.: TESCOMA Mísy plastové DELÍCIA, sada 3 ks, bílá

Bambus

Bambus dnes stoupá na popularitě, nejen že je 100% nezávadný a přírodní, ale také vypadá skvělé, je téměř nerozbitný a také se dá dávat do myčky a mikrovlnky.

Tip na bambusovou servírovací misku:

Bambusová servírovací miska Bambum

Obr.: Bambusová servírovací miska Bambum

Design 

Design je vždy otázkou vkusu jedince. Design se však neřídí jen vkusem, ale také tím, na co nádobí využíváte případně s čím jej ladíte. Někdo volí design dle pokrmů, které na něm podává, někdo zase tak aby ladilo s celkovým dojmem místnosti. 

Tip na designové servírovací nádobí:

Villeroy & Boch Manufacture Rock jídelní talíř, Ø 27 cm

Obr.: Villeroy & Boch Manufacture Rock jídelní talíř, Ø 27 cm

Obsah soupravy

Soupravy jsou poskládány z různých druhů nádobí. Některé se skládají ze základních kusů, jako jsou talíře plytké a hluboké talíře, některé obsahují i talíře menší a ve větších sadách naleznete i šálky, podšálky, cukřenky a další jiné různé druhy nádobí. Vždy si před výběrem řádně prostudujte, co vše sada obsahuje, abyste nebyli překvapeni.

Závěrečné shrnutí

Před výběrem jídelního setu, tedy setu nádobí si nezapomeňte dopředu říct, kolik nádobí potřebujete, jaké potřebujete a pro jakou příležitost. Dle toho vybírejte materiál, design a počet ks nádob v sadě. Poté také myslete na to, zda se dá nádobí dávat do myčky a do mikrovlnné trouby. 

Vybrat stolní nádobí »

TOP produkty z kategorie Stolní nádobí