blog-post image

Jak vybrat manželskou postel, aby se na ní dobře spalo?

Přibližně třetinu svého života strávíte spaním, takže výběr postele byste neměli rozhodně podceňovat. Špatné lůžko často vede k bolestem svalů, špatným zádům a zjevně i k nespavosti. Jak by tedy měla vypadat správná manželská postel, která vám poskytne dostatek odpočinku a relaxace?

Spánek je pro zdravý a šťastný život velice důležitý. Postel, ale i matrace a rošt k posteli by měly odpovídat vašemu životnímu stylu a spánkovým preferencím. Současný trh nabízí postele moderní, rustikální, s úložným prostorem a spoustu dalších.

Zajímat by vás mělo mnohem více než to, jak dvoulůžková postel vypadá. Samozřejmě, vzhled je důležitý, aby dokonale zapadl do celkového stylu ložnice, ovšem je nezbytné zohlednit také materiál, konstrukci, rozměry a další parametry.

loznice_manzelska_postel.jpg

 

Vezměte v úvahu velikost místnosti

Vždy je potřeba vzít v úvahu celkovou velikost ložnice. V malé místnosti by nebyla manželská postel z masivu tím pravým ořechovým, protože působí robustně a opticky pokoj ještě zmenší. V takovém případě se jako alternativa nabízí multifunkční rozkládací postel, která se vyznačuje jednoduchým vzhledem a praktičností.

Ukázkovým příkladem rozkládací postele je model od skandinávské značky Karup Design. Uvedená značka se inspirovala japonským minimalismem a vsadila na světlé tóny a čistý design.

Dvoulůžková postel z borovicového dřeva s matrací Karup Design Pace Double Latex Natural Clear/Natural, 160 x 200 cm

Obr.: Dvoulůžková postel z borovicového dřeva s matrací Karup Design Pace Double Latex Natural Clear/Natural, 160 x 200 cm

Využijte úložné prostory

Především v bytech je problém s nedostatkem úložného prostoru. Pokud nemáte místo, kam uschovat lůžkoviny, nabízí se vám manželská postel s úložným prostorem. Poskytnou totiž další místo pro snadné a pohodlné uložení jakýchkoliv věcí.

https://www.decorise.cz/p/tmave-seda-dvouluzkova-postel-s-uloznym-prostorem-prospanek-leda-180-x-200-cm/40524

Obr.: Tmavě šedá dvoulůžková postel s úložným prostorem ProSpánek Leda, 180 x 200 cm

Velikost a rozměry

Při volbě velikosti se opět odrazíte od toho, jak máte velkou ložnici. Nejlepší volbou je manželská postel 180×200, která poskytne dostatek prostoru pro vás i partnera. Pro náročnější jedince je ideální manželská postel 200×200. Jestliže máte děti, které s vámi občas spí, tak druhý zmíněný rozměr oceníte.

Někteří výrobci nezapomínají ani na prodloužené postele pro vysoké zákazníky. Manželská postel 200×220 však potřebuje i matraci v tomto atypickém rozměr, ovšem není to nic, co by se nedalo sehnat.

Jako další řešte výšku. V domácnosti s malými dětmi by měla být manželská postel nízká, aby na ni vylezly i vaše ratolesti. Pokud už máte děti odrostlé, vysoká manželská postel poskytne komfort vašim kloubům. Vydrží vám až do důchodu.

 

Moderní styl

Pokud hledáte moderní dvoulůžkové manželské postele s čistými liniemi a elegantním nádechem, podmaní si vás takzvaná platformová varianta. V zahraničí je tento typ velice populární. V podstatě se jedná o nízký plochý rám s přesahem kolem matrace. U takové postele nejsou potřeba rošty, pouze se do ní vloží matrace.

Klasický styl

Jestliže se vám zamlouvá spíše klasický vzhled, hledejte tradiční postel, která disponuje roštem a matrací. Spousta takových postelí se prodává jako jeden kus, a to i včetně čela. Neumožňují však vyměnit matraci, což je značná nevýhoda. Jakmile totiž matrace doslouží, musíte vyhodit celou postel a koupit si novou.

Ideální volbou je manželská postel, do které si sami dokoupíte rošt a matraci podle svých potřeb.

Další klíčové aspekty při výběru postele

Cena bývá většinou rozhodující faktor, ovšem levné manželské postele ne vždy vydrží to, co od nich očekáváte. Postel je investice na několik let, možná vám vydrží i dvacet let, dokonce třicet let, a proto se nevyplácí na ní šetřit. Jakmile sáhnete po levné alternativě z ne příliš kvalitního materiálu, můžete se s ní po dvou letech rozloučit.

Otázkou také zní, z jakého materiálu by měla být manželská postel vyrobena. Sehnat se dají rozličná provedení. Pro příznivce minimalismu jsou připraveny kovové postele. Pro nadšence do moderního vzhledu i rustikálního stylu jsou k dispozici zase dřevěné postele. Dřevo jako takové dokonale zapadne do jakékoliv místnosti, protože je přirozené. Ložnice pak působí perfektně, když sladíte postel s komodou a skříní či dalším nábytkem v místnosti.

Linea Natura POSTEL Z TRÁMŮ, 180/200 cm, dřevo, barvy buku - barvy buku

Obr.: Linea Natura POSTEL Z TRÁMŮ, 180/200 cm, dřevo, barvy buku - barvy buku

Samostatnou kategorií jsou ještě čalouněné postele, které jsou náročnější na údržbu, nicméně si můžete zvolit barvu, jaká se vám zamlouvá. Není problém vyrobit postel černou, bílou, červenou, zelenou a podobně. Fantazii se meze nekladou.

Moderano ČALOUNĚNÁ POSTEL, 180/200 cm, textil, světle modrá - světle modrá

Obr. Moderano ČALOUNĚNÁ POSTEL, 180/200 cm, textil, světle modrá - světle modrá

Matrace a rošt poskytují komfort během spánku

Nenahraditelnými prvky manželské postele jsou rošt a matrace. Většinou nejsou matrace a rošty součástí postele, takže si je vybíráte zvlášť. Ostatně není se čemu divit, protože co člověk, to jiné požadavky na lůžko.

Matrace se rozdělují na dvě hlavní skupiny, a to na pěnové matrace a pružinové matrace. Bohužel, nemůžeme jednoznačně říct, který materiál je nejlepší, protože některé matrace mají vyšší nosnost, jiné zase lépe pruží a podobně. Při výběru matrace myslete i na to, v jaké poloze nejčastěji spíte.

Pružinové matrace jsou evergreen. Technologie jejich výroby se zdokonalila. Jednotlivé pružiny jsou zabaleny do kapes, respektive taštiček, a proto se setkáte i s názvem „taštičkové matrace“. Pokládají se však jen na pevný povrch, nikoliv na lamelové rošty.

Sembella GEL. TAŠTIČKOVÁ PRUŽ. MATRACE, 90/200 cm - šedá, bílá

Obr.: Sembella GEL. TAŠTIČKOVÁ PRUŽ. MATRACE, 90/200 cm - šedá, bílá

Vyberte si tedy lůžko, se kterým budete nadmíru spokojeni po všech stránkách. Postel nevybírejte jen podle toho, že jste ji viděli v reklamách. Ujasněte si nejprve, co by měla taková postel splňovat, a potom se pusťte do výběru vyřazovací metodou.

U každé postele máte vždy uvedeno, jestli je její součástí matrace, případně rošt. Jestli ne, rovnou přiobjednejte i tyto prvky. V nové posteli by mělo být všechno nové, jedině tak si dopřejete klidný a ničím nerušený spánek.

VYBRAT MATRACI »

TOP produkty z kategorie Dvoulůžkové manželské postele