blog-post image

Jak vybrat šatní skříň?

Šatní skříň je součástí každé domácnosti. Skříň je místem, kde si každý z nás uchovává oblečení, hračky, nebo jiné věci a ve většině případech ani skříně na tyto věci nestačí. Skříň je také dost často designovým doplňkem místností. 

Výběr skříně se může zdát jako jednoduchá záležitost, avšak pokud chcete, ať je skříň dostatečně prostorná pro vaše věci, zároveň aby ladila s vaším interiérem a v neposlední řadě, aby něco vydržela, takový výběr není snadný. Proto jsem v tomto článku shrnula, na co je potřeba se při výběru šatní skříně zaměřit a na co si dát pozor. 

Vybrat šatní skříň »

Základní otázky

Co do skříně budu dávat? 

To, co do skříně budete ukládat rozhoduje o jejím vnitřním uspořádání. Zda vám budou stačit policové díly, nebo naopak budete potřebovat i šatní tyč.

Kolik věci do ní budu dávat?

Podle toho se bude odvíjet, jak velká a hluboká skříň bude, tudíž do jaké místnosti se vám vleze. 

Kde bude skříň stát?

Podle místnosti, ve které skříň stojí se také mění její design, velikost a umístění. 

Na co se při výběru zaměřit?

Vnitřní uspořádání skříně 

Šatní skříně mohou mít libovolné vnitřní uspořádání. Jeho výběr, záleží pouze na vás a na tom, co ve skříních budete mit. Buď zvolíte šatní skříň, která má po celé šířce zabudovanou šatní tyč, na kterou si pomocí ramínek věšíte oblečení. Naopak policové skříně, mají zase mnoho polic, které se dají různě přeskládávat do potřebné výšky.

Mezi nejoblíbenější skříně však patří ty, které jsou kombinací jak šatní skříně tak policové např. ještě s pár výsuvnými šuplíky. Část šatní skříně vám zajistí, že košile a šaty budete mít pověšené a oblečení, které si skládáte do komínků můžete umístit do polic. Šuplíky většinou slouží jako úložný prostor pro spodní prádlo nebo drobné věci.

Tip na šatní skříň s velkým úložným prostorem:

Šatní skříň Detroit Šířka 200cm

Obr.:Šatní skříň Detroit Šířka 200cm

Rozměry 

Při řešení toho, v jakých rozměrech skříň potřebujete, se zaměřte hlavně na její hloubku, šířku a výšku. Zamyslete se nad tím, kolik prostoru potřebujete a naopak také kolik prostoru pro skříň máte.

Dobrá rada je, změřit si kopečky s tričkama tak, aby se vám vlezly jak do hloubky skříně tak do šířky a podle toho se řídit. Ne však vždy prostor, který máte pro skříň vyhrazený, dovolí takového speciální upravy a rozměry na míru.

Tip na malou šatní skříň:

skříň s posuvnými dveřmi Bramfeld,dub Artisan/sklo Šedé

Obr.: skříň s posuvnými dveřmi Bramfeld,dub Artisan/sklo Šedé

Pojezdové mechanismy a mechanismus otevírání

Při výběru velikosti a umístění skříně nezapomeňte myslet na způsob zavírání skříněk. Některé mají posuvné systému, tudíž nemusíte řešit, zda vám v otevírání vadí nějaký další nábytek, který je umístěn blízko. Avšak zpravidla pojezdové systému mají kratší životnost než klasické otevírací dveře na panty. 

Tip na šatní skříň s otočnými dveřmi:

Skříň S Otočnými Dveřmi Alabama

Obr.: Skříň S Otočnými Dveřmi Alabama

Materiál 

Volba materiálu šatní skříně je taktéž stěžejní. Pokud chcete mít zajištěnou kvalitu, životnost a bezpečnost, nejlepším materiálem je dřevo, tedy masivní dřevo. Avšak nevýhodou skříní z masivu je hlavně to, že masiv je opravdu těžký a v případě potřeby skříň přenést, je opravdu náročné vymyslet jak. Zároveň také masiv nenabízí tolik druhů barev a designů jako druhý materiál ze kterého jsou skříně vyráběné.

Tedy ten levnější a pestrobarevnější materiál je lamino. V případě kdy si pořizujete skříň z lamina, doporučuje se zvážit připevnění ke zdi, protože materiál je tak lehký, že by se mohla celá skříň převrátit. Lamino sice nemá takovou životnost jako masiv, avšak díky jeho cenové dostupnosti a možností několik druhů barev a designu, vám jistě nebude vadit si za život 2 nebo 4 takové skříně pořídit. 

Tip na skříň ze dřeva:

Skříň S Posuvnými Dveřmi Includo 336 Cm Bílá/puccini

Obr.: Skříň S Posuvnými Dveřmi Includo 336 Cm Bílá/puccini

Vzhled, design

Design skříně se většinou řídí podle toho, v jaké místnosti je skříň postavená. Každá místnost může mít jiný styl a barvy a skříň tomu všemu dodá šmrc a nebo úplnost. Na trhu je několik tisíc možných kombinací barev a tvarů skříní, proto se nebojte zapátrat a najít tu pravou. 

Tip na designovou skříň: 

skříň s Pos. dveřmi.(hor.ved.) Includo Glas 298 Cm

Obr.: skříň s Pos. dveřmi.(hor.ved.) Includo Glas 298 Cm

Tipy na závěr

Organizace šatní skříně

  1. Vše ze skříně vyházejte ven

  2. Roztřiďte věci, které využíváte a které ne (dobré je si říct, že pokud jste něco 1 rok nevyužili, vyhoďte to) 

  3. Věci na vyhození vložte do krabice, kterou následně odvezete nejlépe na charitu, nebo skládku.

  4. Věci, které si necháváte, roztřiďte do kategorií a podle toho je uložte do skříně. (např. trička s krátkým rukávem na jednu hromádku, rifle na jednu hromádku apod.)

  5. V poličkách mějte pouze sezónní oblečení, zbytek uskladněte v krabicích někde jinde nebo ve vrchních poličkách. 

  6. Vše hezky uložte zpět do skříně

Čištění a pravidelná péče

Šatní skříň je velmi využívaný kus nábytku v domácnosti, tudíž je pravděpodobné, že se často na něm budou tvořit šmouhy, otisky rukou atd. Těch se nejlépe zbavíte pomocí navlhčeného ubrousku s trochou mýdla, jaru nebo cifu. Dejte si ale pozor, pokud máte dřevěný nábytek. Ten je náchylný na vlhkost. Pořádně jej tedy osušte a případně ošetřete přípravkem na dřevěný nábytek. Lakovaný povrch leštěte utěrkami z mikrovlákna, aby nedošklo k poškrábání. 

Závěrečné shrnutí 

Před výběrem skříně si rozhodně promyslete, kolik prostoru na ni a kde máte, poté kolik věci a jaké do ní budete ukládat. Potom se zaměřte na design a životnost. Doporučuji s výběrem nespěchat, přeci jen je to nábytek, který nechcete měnit co rok a potřebujete do něj uložit co nejvíce věcí. 

Vybrat šatní skříň »

TOP produkty z kategorie Komody a šatní skříně