blog-post image

Jak zařídit obývací pokoj? Rozhodněte se v první řadě pro styl

Aby váš obývací pokoj nebyl jen snůškou bez ladu a skladu nahromaděných kusů nábytku a dekorací, zapřemýšlejte, jaký styl je vám blízký. Možností je mnoho a variací ještě více. Protože nikdo neříká, že tyto styly nejde navzájem chytře kombinovat.

Možná toužíte po minimalismu, což ale neznamená holé zdi a místnost bez nábytku. Nebo si říkáte, že byste chtěli zkusit styl eklektický, tedy bohatý na kombinace. Ale pozor! Čím více stylů smícháme do jednoho celku, tím promyšleněji musíme k výběru každého kousku přistupovat. K tomu je ideální vyhledávač nábytku, kde na jednom místě najdeme nábytek i dekorace a dokážeme si je navzájem krásně doladit.

Obývací pokoj je nejdominantnější místností našeho bytu či domu a obvykle dává styl celému našemu bydlení. Jaké styly dnes letí nejvíce?

Bydlete ve skandinávském stylu

Asi nejoblíbenějším stylem je skandinávský styl bydlení. Má rád přírodní materiály, jednoduché linie, umírněnou barevnost v interiéru, často v bílo-béžové barvě, někdy s doplňkovou černou, přesto ale není zcela minimalistický. Nebojí se pracovat s dekoracemi, do interiéru rád přidává solitérní kousky. Ať již jde o konferenční stolky vypadající jako kus pařezu, nebo o lustry do obýváku, které se však použijí v hojném množství, až vytvoří unikátní kompozici.

skandinávský obývací pokoj

Proč ještě skandinávský styl milujeme? Protože do našeho obývacího pokoje přináší všechny ty moderní antistresové filosofie severského štěstí – hygge, lagom či lykke. A kdo z nás netouží po štěstí a živote bez stresu?

Obývák v diktátu minimalismu

Minimalismus milují všichni, kdo nenavádí lapače prachu, jak s pohrdáním nazývají všechny dekorace, a vlastně cokoliv, co se nedá ukrýt za posuvné dveře vestavěné skříně, která pro jistotu nemá ani kování. Přesto nečekejte, že se pro tento interiér hodí nejlevnější nábytek. Právě naopak. Čím nenápadnější kousky, tím jsou unikátnější něčím, což je dělá alespoň desetkrát dražšími než běžný nábytek. Obývací sestavy téměř splynou s liniemi zdí, jednobarevná komoda není před zdí téměř vidět, rovněž sedačka nemá navíc ani „kudrlinku“. Nic proti gustu, minimalismus má rozhodně něco do sebe, ale potřebujete mít k němu i vhodný byt či nemovitost.

Retro styl jako kombinace starých a nových kousků

Chcete-li si obývací pokoj zařídit v retro stylu, nesahejte pouze po starém nábytku z 50., 60. či 70. let. Snadno byste vytvořili parodii na tuto dobu. Sem tam nějaký ten kousek rozhodně použít můžete. Po zrestaurovaní dokáže vypadat naprosto skvěle. Avšak nábytek do obýváku budete muset tak či tak nakoupit nový. Retro styl letí, a tak mnohé hypermoderní kousky vlastně odkazují na typické designové prvky této doby. Jde třeba o subtilní stolní nohy ze dřeva s bílou stolní deskou, o různá křesílka v retro designu, o vzdušné komody i pohovky na dřevěných nožkách. Bát se obecně nemusíme plastu, chromu, ani světlého dřeva či výrazných vzorů na bytovém textilu i tapetách.

retro_nabytek.jpg

Je libo vintage?

Retro a vintage se lidem často plete, přitom vintage styl bydlení preferuje jiné designové hodnoty. Jde o styl mnohem romantičtější, často se starými kousky. Hledáte třeba hodiny do obýváku ve vintage stylu? Sáhněte po starých skříňových hodinách, nebo po kukačkách. Vintage křeslo je spíše ušák, případně dokonce tradiční proutěné houpací křeslo s ohýbaným dřevem. Objevit se mohou komody v historizujícím stylu. Často i v tomto interiéru k novému přidáváme staré. A v obývacím pokoji jsou to právě nejčastěji levné komody z bazarů, které si zrestaurujeme. Většina nábytku je ale nová – nikdo z nás nechce žít ve vetešnictví, ani v muzeu.

vintage_nabytek_maly.jpg

Romantika provensálského stylu je oblíbenou i když do paneláku se nehodí

Bílá barva či zcela jemné pastely, světlé dřevo, prosluněný interiér, romantické vzory na bytovém textilu i líbivé křivky na nábytku. K provensálskému stylu patří kov i proutí, kusové koberce a samozřejmě mnoho dekorací, zejména však funkčních, třeba různých jídelních a čajových servisů, táců, váz i květináčů. Obývák v provensálském stylu by samozřejmě měl být provoněný levandulí, která je tak typickou pro jihovýchodní Francii.

Industriální styl není vůbec studeným

Dříve předražený nábytek v industriálním stylu se dnes dá pořídit velice levně. Obývací stěny vypadají jako posvařované regály ze železa natřeného černou grafitovou barvou. Vše se nese v kovovém stylu, mnohdy se kombinují skutečně staré kousky ze zlikvidovaných továren s moderním nábytkem, který je napodobuje. Do těchto interiéru se však perfektně hodí obří sedací soupravy – především velká rohová sedačka i sedací souprava do U. Industriální interiér je často loftem, ve kterém ani není oddělená ložnice. V tomto případě se zde skvěle uplatní rozkládací pohovky. Rozkládací sedačka se však hodí i do obýváků v bytech, kde je standardní členění na místnosti, a tedy nechybí ložnice. Rozložená sedací souprava slouží jako komfortní oáza pro různé společné činnosti v rodině – třeba hraní deskových her.

industrialni_stolek.jpg

Přírodní a eko styl je hitem mladé generace

Stále častěji zejména mladší ročníky, často singles, preferují přírodní bydlení a ve stejném duchu si zařizují i své obývací pokoje. I když pravdou je, že mnohdy žijí v garsonkách a malometrážních bytech, takže jeden prostor zde slouží jako obývák, ložnice, kuchyň, jídelna, předsíň nově i kout pro home office. Tady se rozhodně uplatní multifunkční pohovka na odpočinek i spaní. Kvalitní rozkládací pohovka každodenní spaní zajistí zcela bez problémů. Eko bydlení zařizujeme nejčastěji nábytkem z masivu, z proutí a z ratanu. Často preferujeme různý textilní nábytek, například sedací vaky. Do interiéru si věšíme houpací sítě a na zem si dáváme koberečky z přírodních materiálů. Nesmí samozřejmě chybět květiny a dokonce bylinky, které si ve velkém pěstujeme.

Venkovský styl najdeme tradičně na našich českých chalupách

Co Čech, to chalupář. Takže nesmíme zapomínat, že mnoho Čechů nemá jenom jeden obývací pokoj, ale hned dva. Ten druhý na chatě či na chalupě. A právě zde zachováváme obýváky, nebo chcete-li sednice či světnice, v tradičním venkovském stylu. Ne každému však vyhovuje starý rozpadající se a zatuchlý nábytek. Mnozí lidé sahají po novém nábytku ve venkovském stylu. Často se spokojíme s nábytkem ve skandinávském či provensálském stylu. Řada lidí hledá právě na chalupy levný nábytek, který nezatíží rodinný rozpočet. Vždyť zařídit dvě domácnosti není nic levné. Přitom i levné komody a sedačky za pár korun umí spolu s tradičními venkovskými dekoracemi vytvořit velice útulný a přívětivý interiér.

Obývák na zahradě i na terase

Ještě jeden trend hýbe českým bydlením – další obývák máme na našich balkonech a na zahradě. Novostavby bytů dnes mají skutečně úctyhodnou plochu teras, a tak se sem vejde i úctyhodný zahradní nábytek. Samozřejmostí je i u majitelů zahrad. Či už sezení srovnatelné s obývacím pokojem uděláme pod pergolou, anebo dokonce přímo pod širým nebem. Moderní materiály, předně hliník a umělý ratan, jsou zcela bezúdržbové. Někdo sice pořád preferuje dřevěný nábytek, ale nezapomínejte, že i ten z tropických dřevin potřebuje pravidelné ošetřování vhodným olejem na tvrdé dřevo, a to minimálně dvakrát ročně. Je to pracné a ošetřující oleje nejsou vůbec levné.

Jak vypadá moderní obývák na zahradě? Ano, mluvíme o obývacím pokoji, protože už dávno nejde jen o nábytek typický pro jídelny, tedy o stůl a židle. Na naše zahrady se přesunuly voděodolné a UV odolné sedací soupravy i nízké konferenční stolky. Na zahradách netoužíme „kulačit“ jako předchozí generace zahrádkářů. Chceme bezúdržbové zahrady s robotickými sekačkami, automatickou závlahou a parádní venkovní sedací soupravou.

Co patří do moderního obývacího pokoje?

Ať již je našemu srdci blízký kterýkoliv z těchto stylů, existuje typický nábytek a doplňky, které v obývacím pokoji nesmí chybět. Dobře navržený obývací pokoj musí umožnit pohodlí pro všechny členy rodiny najednou. Nutné je proto velké sezení, dnes nejčastěji větší rohová sedací souprava. Někdy je doplněna i samostatnými křesly. Do menších obýváků se umísťuje pohovka. Sedací souprava i pohovka jsou praktičtější, pokud jsou rozkládací. Vždy se hodí místo navíc na přespání. V garsonkách a 1+kk budeme pravděpodobně potřebovat rozkládací pohovku určenou ke každodennímu spaní.

Moderní obývací pokoje se oproti minulosti změnily. Zmizely z nich obří obývací stěny. Neznamená to ale, že nejsou vůbec. Pouze se zmenšily, vytvořily prostor pro zavěšení velkoplošné televize a úložný prostor se doplnil především různými solitérně stojícími komodami. V kurzu jsou obývací sestavy, díky kterým vytvoříte perfektně vyladěný základ obývacího pokoje, a ten pak ozvláštníte zajímavými solitérními kousky. Často se této role zhostí konferenční stolek, nebo třeba křesílko v odlišném designu.

Obývací pokoje jsou však dnes mnohdy součástí spojeného obytného prostoru s kuchyní a jídelnou. Proto se nábytek vzájemně dolaďuje v celém tomto prostoru. Svým stylem i svojí barevností. Nábytkem se stává i prostor na podlaze, třeba s měkkým solitérním kobercem uprostřed obytné plochy, kde se hrají děti, ale třeba relaxují i dospělí. Při cvičení, čtení i jen tak polehávajíc s knížkou u kávy a čaje. Nová kompozice obytného prostoru proto změnila i lustry do obýváku. Než jeden centrální lustr se dnes preferují různá lokální svítidla.

Nakonec nesmíme v obývacím pokoji zapomenou ani na místa pro naše domácí mazlíky – pro pejska i kočku, nebo hned pro celou smečku. Češi zvířata chovají, a je lepší jim v obývacím pokoji vyhradit jejich místo, než se nechat nakonec vytlačit ze sedací soupravy, kterou naši mazlíčci velice rychle a spolehlivě obsadí.

TOP produkty z kategorie Nábytek