blog-post image

Záclony, rolety, nebo žaluzie?

Máte pocit, že vašemu interiéru něco chybí? Že máte okna prázdná a zároveň, že místnosti jsou celodenně až moc osvětlené? V létě se snažíte nepropouštět světlo a teplo dovnitř, v zimě zase naopak ven. Pořiďte si jednu ze stínících variant. Varianty jsou záclony, závěsy, žaluzie a rolety. Jak si však mezi těmito variantami vybrat? V čem se od sebe liší a která z nich je vhodná právě pro vás? 

Záclony, závěsy, žaluzie i rolety plní nejen stínící funkci, avšak také funkci estetickou. Různé barvy, materiály a délky těchto stínících variant vám oživí nebo dokonce úplně změní váš interiér. 

Závěsy a záclony

Závěsy a záclony jsou nestárnoucím doplňkem interiéru. Mezi jejich hlavní výhody patří hlavně jejich snadná výměna za jiné. Jsou dostupné v mnoha délkách, materiálech i barvách, takže si jistě vyberete ty pravé podle vašeho gusta. Podle barvy a materiálu vám závěsy mění celý váš interiér, proto je potřeba opravdu dobře promyslet, jaké závěsy nebo záclony zvolíte.

Vybrat závěsy nebo záclony »

Závěsy a záclony jsou schopny interiér opravdu celý zatemnit, avšak vyrábí se i v napůl průsvitných nebo úplně průsvitných variantách. Do tmavých interiérů doporučuji průsvitné materiály a světlé barvy, naopak do světlých interiéru bych doporučila hrubší materiál a tmavší odstíny. Jestliže nepotřebujete v místnosti zajistit úplné zatemnění, vyberte poloprůhlednou látku, přes niž se světlo bude lámat a vytvoří pohodovou atmosféru.

Výborně poslouží například tkaniny z přírodních vláken, které část světla propouští – uplatnění najdou například v halách, chodbách, ale i v kuchyních. Opak zajistí zase takzvané blackoutové závěsy, jež jsou specifické pogumovaným rubem, který kromě pronikání světla zamezuje i průniku hluku. Navíc jsou snadné na údržbu, mohou se totiž prát i vysávat.

Tip na závěsy na zútulnění interiéru:

Růžový závěs AmeliaHome Pleat, 140 x 250 cm

Obr.: Růžový závěs AmeliaHome Pleat, 140 x 250 cm

Žaluzie

Žaluzie jsou tou nejčastěji využívanou variantou a to hlavně pro jejich jednoduchost a praktičnost. Lze u nich velice jednoduše koordinovat pronikající světlo ven a dovnitř a to pouze tím, jak je natočíte. Žaluzie se vyrábí ve vertikální nebo horizontální variantě a liší se také tím, které jsou vhodné do interiéru a které do exteriéru.

Jejich největší výhodou je dlouhá životnost a snadná údržba. Vyrábí se nejčastějí z těchto materiílů: hliník, dřevo, látka, bambus nebo dřevněné tkaniny. Nejčastěji využívaným materiálem je však stále hliník. Ten je totiž pevný, lehký, pružný a nízkonákladový.

Avšak pokud si potrpíte na design místo praktičnosti, určitě se vám více budou líbit žaluzi dřevěné nebo z bambusu. Stále více oblíbené dnes bývají i žaluzie plisované, které jsou vyráběné tak, aby byly schopny upravit i klima v místnosti. A to v zimě zabránit chladu průniku dovnitř a v létě zase horku. 

Tip na prachovku na žaluzie:

Spokar čistič na žaluzie se snímatelným potahem z mikrovlákna

Obr.: Spokar čistič na žaluzie se snímatelným potahem z mikrovlákna

Vnitřní rolety 

Vnitřní rolety jsou vyráběný v mnoha vzorech a barvách. Zároveň je také možnost vybrat si mezi několika různými materiály a je potřeba vybírat opravdu rozvážně. Každý materiál má jiné vlastnosti. Existují zatemňující rolety, jejichž vnější strana je upravena speciálním materiálem a barvou, která odráží světlo a udržuje tak místnost chladnější. Zároveň jsou i materiály, které odpuzují prach. Některé materiály světlo propustí, ale přesto stále chrání vaše soukromí. Jedinou nevýhodou rolet je, že nemůžete regulovat propustnost světla. Rolety buď uplně zatáhnete, nebo úplně vytáhnete. Nelze světlo regulovat stejně jako u žaluzií. 

Tip na rolety:

Homeware ROLETA, poloprůhledné, - šedá

Obr.: Homeware ROLETA, poloprůhledné, - šedá

Venkovní rolety

Venkovní rolety jsou to nejlepší volbou pro regulaci teploty v interiéru. Díky tomu, že jejich konsturkce je venku, zabraňují tak zahřívání oken, která následně zahřívají místnost. Proto jsou výborným pomocníkem hlavně v létě a naopak i v zimě. Venkovní rolety dokáží nejen dobře zabraňovat úniku nebo vniku světla, ale umí také minimalizovat hluk z venku.

U venkovních rolet je velice snadná regulace propuštění světla a to podobná jako u vnitřních žaluzí. Lišty nebo lamely venkovních rolet (žaluzií) lze naklápět do různách poloh a tím se dá snadno regulovat propustnost světla. Rolety(žaluzie) se však dají vytáhnout např. pouze do půlky okna nebo uplně. Venkovní rolety jsou také skvělé na absolutní zatemnění místnosti

Závěrečné shrnutí

Pokud zvažujete koupi záclon, závěsů a nebo žaluzií, je potřeba myslet na to, jakou funkci vám mají tyto věci plnit. Poku vám jde pouze o změnu interéru a tedy o estetické vlastnosti, zvolte záclony a závěsy. Pokud vám jde o levnou a praktickou variantu zastínění místnosti, určitě bude pro vás správnou volbou vnitří žaluzie. Pokud vám však záleží na absolutní kontrole teploty v místnosti a např. i jejím úplném zatemněním, budou se vám hodit venkovní rolety (žaluzie). 

TOP produkty z kategorie Záclony