blog-post image

Zahradní kuchyň, aneb jak tipy jak si ji zařídit 

Letní dny se blíží a vy zvažujete pořízení si letní/zahradní kuchyně? Každá z nás to zná, venku je krásně a vy stojíte doma u plotny, máte návštěvu sedící na zahradě a vy stojíte doma u plotny.

Proč si tedy kuchyň nevybudovat přímo na zahradě, mít tak vše potřebné po ruce a zároveň nepřijít jak o čas strávený venku v krásném počasí tak o čas s přáteli? V tomto článku se dozvíte pár rad a tipů, na co se při výběru zahradní kuchyně zaměřit. 

Využití zahradní kuchyně 

V prvé řadě je potřeba, aby jste si rozmysleli, co přesně v zahradní kuchyni budete chtít připravovat a jak a podle toho se bude odvíjet velikost a cena vaší kuchyně.

Jedná se o to, zda budete chtít grilovat na plynovém grilu, nebo máte raději grilování nad uhlím a dřevem, zda li se chystáte v kuchyni připravovat i jiné pokrmy a potřebujete tedy normální varnou desku, zda li v kuchyni budete chtít skladovat potraviny a potřebujete tam i lednici a jestli tam budete i nádobí umývat. 

Podle toho všeho se potom rozhodujete, jak velká kuchyň bude, kde bude a jestli bude zastřešená. 

Vybrat zahradní nábytek »

Volba materiálu kuchyně

Nedoporučuje se volit dřevěný materiál kuchyně a to z prostého důvodu, dřevo vlivem nepříznivého počasí, vlivem slunce a změny teplot trpí. Je nutné jej dost často upravovat a ošetřovat.

Proto je lepší volba kámen, cihla a nerez. Spotřebiče také volte s velkým rozmyslet a to hlavně v případě, kdy nebudete mít tuto kuchyň pod střechou, nebo v zahradním domku. Běžné spotřebiče by nepříznivé počasí nezvládly a museli byste je po každém vaření schovávat. 

Na co nesmíte zapomenout, při zařizování zahradní kuchyně

Přívod vody - pokud máte v plánu v kuchyni umývat nádobí, je dobré si zařídit přívod vody. Jsou však ale i možnosti, nošení v kanistrech do zásobníku. 

Přívod elektřiny - jistě nebudete chtít vždy posezení a vaření ukončit jen kvůli setmění, tudíž je super, když máte možnost mít v kuchyni i elektřinu a světlo.  Elektřina je důležitá také ve chvíli, kdy v ní budete chtít mít standardní spotřebiče, jako je lednice, sporák, myčka apod. 

Místo na sezení - nezapomeňte na místo k sezení v kuchyni. Zahradní kuchyň si většina z vás pořizuje především proto, že když pořádáte grilovačku tak vše chystáte vevnitř v kuchyni a vlastně vůbec netrávíte čas s rodinou nebo návštěvou, proto si pořizujete zahradní kuchyň aby bylo vše při ruce

Tip na zahradní nábytek:

Šedý zahradní set nábytku pro 6 osob Le Bonom Paris Thor Large

Obr.: Šedý zahradní set nábytku pro 6 osob Le Bonom Paris Thor Large

Odvod kouře a výparů - důležitou fukncí vaší zahradní kuchyně také je způsob odvádění kouře a výparů z vaření. Vždy myslete na to, že pokud máte kuchyň třeba v uzravřeném prostoru v zimní zahradě, někudy prostě kouř a výpary musí unikat

Místo pro skladování nádobí - nezapomeňte na úložný prostor pro nádobí, přece nechcete běhat tam a zpět domů pro něj

Místo pro skladování dřeva - dobré je si zároveň udělat přímo prostor vedle grilu a pece, na skladování dřeva, ať pro něj nemusíte chodit nikam daleko

Dřez nebo myčka - výhodu mají ti, kteří mají možnost přívod vody a elektřiny a mohou si přímo do zahradní kuchyně pořídit i myčku, ti co takovou možnost nemají, jistě budou ale rádi za dřez a zásobník na vodu. 

Vybrat zahradní nábytek »

Vylepšováky

Udírna - pokud máte kuchyň ve svahu, nebo máte zbývající prostor, jistě oceníte domácí udírnu, ve které můžete udit nejen maso, ale také sýry a zeleninu.

Pec  - je dnes velice oblíbenou vychytávkou zahradních kuchyní. Pec zajistí vysokou teplotu, tudíž můžete během chvilky udělat několik pizz najednou, je to nejen suprová věc, ale taky velice zábavná.

Televize - váš muž jistě neocení nic víc, než že bude mít v zahradní kuchyni i televizi a dobré ozvučení, aby se mohl s přáteli třeba dívat na hokej s vychlazeným pivem a grilovaným masem 

Závětří - pokud máte pergolu pouze zastřešenou, ale otevřenou, existují různé plachty, rolety nebo zdi z plexiskla, které vám zajistí závětří. 

Houpačky a závěsné křesla - relax a pohodu vám také může zajistit nábytek navíc a to v podobě houpačky a nebo závěsného křesla 

Tip na závěsné křeslo:

Krémové závěsné zahradní křeslo ADDU Tobago

Obr.: Krémové závěsné zahradní křeslo ADDU Tobago

Závěrečné shrnutí 

Před realizací zahradní kuchyně si nezapomeňte promyslet místo kde bude, zda li bude zastřešená, jak velká bude, jestli máte možnost přívodu vody a elektřiny a co vše v ní potřebujete vařit a grilovat. Potom už jen zvolte správný materiál a nezapomeňte na místo pro posezení. Užijte si příjemné dny s přáteli a rodinou.

Vybrat zahradní nábytek »

TOP produkty z kategorie Zahradní nábytek

Podobné články

Jak vybrat zahradní nábytek?

Hned s prvním oteplováním Češi vytahují zahradní nábytek, hledají prošívané podsedáky a chystají gril. Pokud vy letos nemáte co vytáhnout, nebo je nábytek v takovém stavu, že byste se za něj už museli stydět, je čas poohlédnout se po nových ...