Kávovary

V kategorii kávovary naleznete desítky přístrojů, které vám pomohou s přípravou lahodné kávy. Každý jinak, každý jinou. Vybrat si kávovar není vůbec lehký úkol, každý má pro kávovar jiný prostor, každý má rád jinou kávu, každý má na kávovar odložené jiné finance. Jak si tedy vybrat ideální kávovar? 

Druhy kávovarů 

Automatický – automatický kávovar najde své využití především na frekventovaných místech, kde káva teče proudem a v domácnostech, které mají rády pohodlí při přípravě kávy a zároveň oceňují její kvalitu. Pomocí tlačítek si spotřebitel nastaví velikost, druh a sílu kávy a pak už jen čeká na výsledek 

Kapslový – kapslový kávovar najde své využití v domácnostech, které nemají moc místa pro kávovar, ale zároveň mají rádi kvalitní kávu. Kapslové kávovary je velmi snadné obsluhovat a jediné co musíte je dokupovat nové kapsle. Kapsli vložíte do kávovaru, stisknete tlačítko a máte kávu.  

Pákový – pákový kávovar může najít své využití téměř kdekoli, kde spotřebitelé ocení velmi kvalitní kávu. Obsluha pákového kávovaru je docela věda, ale káva z něj je bezkonkurenčně nejlepší.

Funkce navíc

Inteligentní tlačítka a displej – většina kávovarů dnes už má inteligentní tlačítka a displej, pomocí kterých si nastavíte nejen intenzitu a velikost kávy, ale také se o kávovaru dozvíte spoustu užitečných informací jako např. že potřebuje odvápnit, nebo vysypat zásobník na sedliny. 

Filtry – většina kávovarů má také filtr proti vodnímu kameni a jiným nečistotám. Tyto filtry jsou velmi důležité, protože chrání váš kávovar na místech, kam vy se nedostanete

Předehřívání šálků – některé kávovary mají navíc funkci předehřívání šálků, což funguje tak, že na ohřevnou destičku položíte šálek, ten se ohřeje do určité teploty a jakmile si do něj uděláte kávu, zajistíte si tím, že káva zůstane déle teplá a chutná.

Vestavěný mlýnek – vestavěný mlýnek má v sobě většina automatických kávovarů. Kapslové jej nepotřebují a pákový má ve většině případů mlýnek samostatný vedle sebe. Vestavěný mlýnek funguje tak, že vy do zásobníku na kávová zrna nasypete kávu a při přípravě kávy si mlýnek zrna sám rozemele.

Nastavitelná výška výpusti – nastavitelná výšky výpusti je docela důležitým parametrem, pokud víte, že na kávovaru budete připravovat různé druhy a velikosti káv. Není nic horšího, než když si chcete připravit latté do vysoké sklenice a ta se vám pod kávovar prostě nevleze.

Funkce horké vody a parní tryska – funkci horké vody ocení ti, které nebaví čekat, než dovaří rychlovarna konvice nebo pro ni nemají v kuchyni místo. Kávovar totiž dokáže buď jen po stisknutí tlačítka spustit výdej horké vody, nebo vodu ohřát parní tryskou. Parní tryska však má také důležitou funkci, a to šlehání mléka. 

Smart výbava – některé kávovary jsou dnes vybaveny smart výbavou. Stáhnete se ke kávovaru aplikaci do telefonu a pomocí aplikace si můžete nastavit druh, intenzitu kávy, čas, kdy vám ji uvaří a další různé věci. 

Další způsoby, jak připravovat kávu

Překapávač (kávovar na filtrovanou kávu) – překapávací kávovar funguje tak, že přes namletou kávu prokapává docela dlouhý čas horka voda a ta se shromažďuje v zásobníku. Kávy je hodně a nemá tak intenzivní chuť jako presso z kávovaru, ale má v sobě více kofeinu.

Moka kávovar - moka konvice je složená ze tří dílů. Do spodního dílu se nalévá voda, do prostředního se sype káva a ten vrchní je sběrný. Konvici dáte nad ohřívač (oheň, plyn, sklokeramická deska) a pára se začne tlačit přes kávu do sběrného dílu, kde se nahromadí a vznikne tak velmi silná káva. 

Aeropress (frenchpress) – Aeropres je nádoba, kterou je součástí stlačitelné sítko s víčkem. Jednoduše do nádoby nalijete vodu, mletou kávu a sítko stlačíte dolů do nádoby. 

Dripper – Dripper je takový nástavec s filtrem, který stačí postavit na hrnek. Do něj vložíte mletou kávu a přeléváte horkou vodou. Káva se vám filtruje přímo do hrnku.

Džezva – Džezva, někdy taky nazývána jako moka konvička, je kovová nádoba z mědi, obvykle s pocínovaným vnitřkem kónického tvaru. Kávu do ní nasypete a zalijete vodou, 3x ji přivedete k varu a je hotovo.

Vybrat kávovar »

Skrýt popis