Svítidla

Svítidla dodají interiéru styl

Osvětlení představuje nenahraditelnou součást jakékoliv místnosti, ať už se jedná o obývací pokoj, chodbu, nebo koupelnu. Především frekventované části interiéru by měly být dostatečně osvětlené. Centrální svítidlo, jak už samotný název napovídá, je umístěno do středu místnosti. Zpravidla je řešené lustrem. Často je však doplněno ještě dalšími světly, a to nástěnnými, bodovými, případně lampami.

Pokud nemáte cit pro bytový design, nezoufejte, protože svítidla se vyrábí v kolekcích, takže ve stejném provedení koupíte nástěnná svítidla, stojací lampu i závěsné světlo.

Cenově rozpětí je poměrně široké. Zatímco základní stolní lampy vyjdou na pár set korun, designová stropní svítidla na několik desítek tisíc korun. Ujasněte si tedy, co vlastně od svítidel očekáváte a jakou částku jste ochotni investovat.

Zdroj světla

V první řadě zohledněte světelný zdroj, přičemž žádaná jsou v současné době zejména LED svítidla, neboť jsou ekonomická a mají dlouhou životnost. Ještě však narazíte na halogenové a úsporné žárovky. Žárovka by měla být vždy taková, aby seděla závitem i výkonem. Jestliže zvolíte silnější zdroj světla, než který uvádí výrobce svítidla, riskujete, že bude světlo poškozené, navíc se na takovou závadu pak nevztahuje ani záruka.

Stropní svítidla

Dokážete si představit, kdyby v místnostech nebyla stropní svítidla? Používají se od pradávna. V minulosti byly populární honosné křišťálové lustry, ovšem postupem času se do popředí prodal minimalismus. Sehnat se však dají jak luxusní velkolepé lustry jako ze zámku, tak i jednoduchá závěsná svítidla.

Stropní svítidlo by mělo zapadnout hlavně svým vzhledem do stylu místnosti, jinak by působilo jako pěst na oko, jak se lidově říká.

Nástěnná svítidla

Centrální osvětlení dokonale doplňují nástěnná svítidla, která zapadnou do jakékoliv místnosti. Opticky prostor zvětšují, osvětlují požadovanou část pokoje, nezabírají tolik místa jako například stojací lampy. Snadno osvítíte i temné kouty.

Nástěnná svítidla nacházejí uplatnění třeba i nad pracovním stolem. Nahradit mohou stolní lampičky u postele, pokud nemáte noční stolky a podobně. Využití je opravdu široké, stačí se nad tím pouze zamyslet.

Stojící lampy

V obývacích pokojích, pracovnách, ale i ložnicích se vyjímají volně stojící lampy. Některé jsou připravené pro dokonalé osvětlení, jiné mají zase navodit romantickou atmosféru, tak jsou mírně tlumené. Záleží tedy na tom, do jaké části bytu stojací lampu potřebujete.

S lampami uspějete kdekoliv, ale počítejte s tím, že vám zaberou místo. V menších prostorech od nich raději upusťte, protože by vám místnost opticky ještě zmenšily, což asi není zrovna váš cíl.

Dětské osvětlení

Samostatnou skupinu tvoří dětská svítidla, neboť mají pohádkové motivy. Jelikož se děti často ve svém pokoji bojí, sehnat se dají lampičky na noční svícení. I lustry jsou s dětskými motivy, například se zajíčky, autíčky a podobně. Fantazii se meze nekladou, především té dětské fantazii.

LED světla

Moderní alternativou jsou LED svítidla, která se ještě rozdělují na několik podkategorií, a to dekorační osvětlení, bodovky, LED lampy, stropní světla a závěsná LED svítidla. S LED technologií určitě nešlápnete vedle, protože je úsporná, ekologická a hlavně taková světla dlouho svítí. Na rozdíl od úsporných žárovek je světlo hned intenzivní, nemusíte čekat, než se rozzáří.

V našem srovnávači narazíte na celou řadu svítidel, stačí si jen vybrat. Seřadit si je můžete podle oblíbenosti a ceny. Jestliže prahnete po posledních výstřelcích módy, stačí si kliknout na kategorii s nejnovějšími produkty. Tak neváhejte a pusťte se do hledání vhodného osvětlení pro váš interiér.

Skrýt popis