Hrnky a šálky

Hrnek, hrneček, šálek, knoflík. Pod všemi uvedenými názvy se skrývá malá nádoba, do které se rozlévají různé nápoje. Především pak čaj, káva, mléko či kakao. V porovnání se sklenicí disponuje hrnek jedním, případně dvěma úchyty. Ucho, tedy takzvané ouško, slouží k tomu, abyste se nepopálili, když potřebujete hrnek přenést nebo se z něho napít.

Specifickou kategorii tvoří menší hrnky, což jsou šálky. V odborném názvosloví se používá termín knoflík, který většinou bývá s podšálkem. Slouží k podávání malé kávy (ristretto), čaje i dalších horkých nápojů.

Materiál

Hrnky se vyrábí především z pálené keramiky a porcelánu. Dokonce existují i hrnečky stříbrné, železné a hliníkové, což jsou známé plecháčky. V poslední době roste popularita hrnků ze skla. Skleněné šálky na kávu jsou většinou z matovaného pískovaného skla, které působí elegantně.

Tvar

Co se vzhledu týče, tak hrnky na čaj a kávu bývají válcovitého, soudkovitého a zvonovitého tvaru. Zajímavé jsou hrnky na kávu klenuté tvaru a ve tvaru džbánku. Velikost je také různorodá. Záleží na tom, co chcete za nápoj připravovat. Určitě znáte miniaturní šálky moka o objemu 0,005 litru, ovšem některé hrnky jsou už spíše polévkové a vleze se do nich 0,4 až 0,5 litru horkého nápoje.

Vzhled

Šálky na kávu jsou i rozmanitě zdobené. Sehnat se dají jak klasické bílé varianty, kterými rozhodně nic nezkazíte, tak i šálky na espresso ve vskutku pestrých barvách a zajímavých odstínech. Dokonce jsou na některých hrníčcích nakresleny obrázky či ornamenty.

Pokud zvolíte hrníček s podšálkem, tak většinou podšálek ladí se samotným hrnkem. Zpravidla bývá podšálek kulatého tvaru, ovšem fantazii se meze nekladou a sehnat se dají i čtvercové, obdélníkové a podobně.

Podívejte se do pestré nabídky. Určitě si vyberete. V našem srovnávači si můžete hrnečky seřadit podle oblíbenosti i ceny.

Skrýt popis